HISTORIE OBCE DOBRNÁ

Počátky obce jsou datovány ke 13.století, konkrétně k roku 1230, kdy se dovídáme o první zmínce vzniku osady rozprostírající se na stejném území jako současná obec. Faktické poklady o vzniku a fungování jsou datovány do roku 1467.

Dnešní název Dobrná byl převzat z německého Dobern či později Hochdobern, původ tohoto jména není znám, existuje spousta teorií - pravděpodobně jmény vyjadřuje osídlení tzv. "na vrchu" či "pod prameny".

Suverenita obce však nebyla vždy brána na zřetel, od roku 1392 byla přiřazena pod Benešov. Na počátku 15.stol. došlo k vpádu husitských vojsk na území Benešova nad Ploučnicí a tím byl ovlivněn život v Dobrné. Na čas však patřila pod farnost obce Huntířov, ovšem netrvalo dlouho a opět byla pod správou Benešova, datováno k roku 1486.

Mezi obcemi byla zřízena tzv. “kněžská cesta“  na jejichž části se nacházel morový hřbitov.V tomto období měla obec 200 obyvatel a roku 1525 zde byl zřízen obecní mlýn.

Bohužel po několika letech poklidného života byla obci zasažena rána třicetileté války. Lidé zde trpěli nedostatkem jídla, neustálé drancování dovedlo obec takřka k zániku. Vzhledem ak blížícímu se konci této války byli obyvatelé vyznávající luteránství od Salhasenů přinuceni násilně přejít na katolickou víru. Tento podnět započal s příchodem rodu Thun-Hohenstein. Po tomto období měla obec pouze 24 domů a obyvatelé byli pouze sedláci, domkaři či zemědělci.

Poté, co obecní mlýn vyhořel, byl obnoven roku 1714 a o osm let později zde byla vystavěna a zřízena obecní škola. Již v roce 1747 byla vystavěna kaple Sv. Jana Nepomuckého. Za vlády Marie Terezie bylo zřízeno číslování domů a v Dobrné k tomuto počinu došlo roku 1771. Obec byla zasažena další osudovou ranou, když zde vypukl tyfus, který si vyžádal 91 obětí.

V roce 1785 byly za pomoci rychtáře vyměřeny veškeré pozemky v obci a za vlády císaře Josefa II. patřila obec k farnosti Huntířov.

V 19. století obec zasáhla další epidemie tentokrát úplavice, která si vyžádala 46 obětí a o rok později byl vystavěn pomník na počest obětí této choroby. Roku 1826 byla vystavěna silnice spojující Dobrnou a Huntířov.

Rok 1842 se zapsal do historie svým nebývalým suchem a velmi mizivou úrodou, kdy byli postiženi především občané nejchudších vrstev. Dalším významným datem byl rok 1843, kdy pozemky obce byly měřeny již přesněji tzv. "císařským geometrem", a také další živelná katastrofa, která obce postihla a to ničivé krupobití, které zničilo opět veškerou úrodu.

Druhá polovina 19. století byla však nad míru velmi dobrá. Došlo k postavení druhé budovy školy, a také syn místního sedláka Florian Ritschel v obci nechal vystavět továrnu na knoflíky.

V roce 1865 došlo k výstavbě další silnici spojující obec s Ovesnou a následně s Benešovem nad Ploučnicí.Roku 1885 vznikl v Dobrné první hasičský sbor a škola byla rozšířena na trojtřídní. Dále byla vystavěna silnice na Folknáře a následně na Brložec. Již roku 1912 obec přejala název Hochdobern.

20. století sebou neslo velmi poklidnou atmosféru pro rozvoj obce. Byla zde otevřena pošta, došlo k dalšímu rozvoji průmyslových oblastí či oblastí služeb. Tato dobrá atmosféra trvala pouze do začátku první světové války, kdy občané obce, tak i ostatní příslušníci Rakousko-uherské monarchie museli odvádět vysoké naturální dávky, tím došlo k dalšímu strádání. Bída a hlad byly na každém rohu. Muži byli povoláváni na vojnu a ženám se pouze dostávaly do rukou oznámení o úmrtí. První světová válka přinesla spoustu obětí. Ti, kteří přežili zůstávali nadosmrti invalidními.

V roce 1918 konečně zavládl mír, došlo k pomalému obnovení obce.V roce 1919 -1920 byla namístě tamější továrny vystavěna koželužna a barvírna, o rok později se obec dočkala elektrického osvětlení. V roce 1923 byla dokončena silnice do Březin a tím se Dobrná stala středem cest s okolními vesnicemi.

V roce 1925 byla obec osvětlena pouličním osvětlením a o rok později byla zahájena první autobusová linka Dobrná-Brložec-Březiny-Děčín rozšířena až do Huntířova. Roku 1932 byl vztyčen pomník obětem první světové války. Celkový počet obyvatel k roku 1939 byl  879 a v obci byl  vybudován i vodovod.

Když se dostal k moci A.Hitler a byla podepsána Mnichovská dohoda již 3.října 1938 došlo k postupnému zabrání Sudet a tím i vpádu německých vojsk do Dobrné. Blížící se válka opět přinesla další rány, které obec zasáhly. Nedostatek potravin, ošacení a dalších potřebných věcí k životu chyběly. Vysvobozením byl až rok 1945, kdy došlo k ukončení války a následnému odsunu německého obyvatelstva zpět do své vlasti a zároveň postupnému doosidlování obce přistěhovalci, navrátilci z vnitrozemí.

ANKETA „ROZHLEDNA ROKU 2018“

RR 2018 1

STREETVIEW GOOGLE

ZAJÍMAVÉ ODKAZY